Tworzenie meteorytów w marketingu

Tytuł:
Tworzenie meteorytów w marketingu

Liczba słów:
1047

Podsumowanie:
Formuła hitów marketingowych i sposób jej realizacji pozwala na innowacje marketingowe, które będą przyjęty z natychmiastowym entuzjazmem przez docelowych konsumentów i rozprzestrzeni się wirusowo.

Słowa kluczowe:
strategia, zarządzanie, zróżnicowanie, konkurencyjność

Treść artykułu:
Od czasu do czasu świat marketingu zaskakuje ogromny, szybki , nieprzewidywalne i pozornie niewytłumaczalne sukcesy. Te hity to produkty lub usługi, lokale rozrywkowe lub miejsca wypoczynku, centra handlowe lub sklepy specjalistyczne, które od razu cieszą się zaskakującą popularnością. Istnieją incognito, które stają się gorącymi celebrytami, są wydarzenia, festiwale lub koncerty, które przyciągają masy, projekty deweloperskie, które wywołują ogromny popyt, lub style, które stają się modne. W prawie wszystkich przypadkach pojawiają się również nowe marki, które są natychmiast adoptowane przez grupę docelową. Na przykład Harry Potter czy Kod Leonarda da Vinci, iPod firmy Apple i blogi, Hamptons na Long Island w Nowym Jorku, marka Toyota’s Scion, elektryczna szczoteczka do zębów Crest i wiele innych przykładów.

Są przypadki, w których przyczyny sukcesu produktu są oczywiste. Sukces Viagry, produktu, który rozwiązał poważny problem milionów mężczyzn na całym świecie – nie jest niczym zaskakującym. Nie jest tajemnicą nawet sukces tureckich kurortów wypoczynkowych – które niegdyś udostępniły luksusowy styl wakacji nowemu segmentowi klasy średniej. Natomiast w innych przypadkach nie jest jasne, czy dany produkt, miejsce czy osoba odniosły sukces w konkurencji. Wszyscy obserwowaliśmy zjawisko zapakowanej i modnej kawy otoczonej pozornie równie atrakcyjnymi, ale stosunkowo pustymi barami kawowymi.

Badanie hitów marketingowych nie jest nowym przedsięwzięciem. W niektórych kategoriach zgromadzono wiele wiedzy umożliwiającej planowanie i uruchamianie hitów z praktycznym prawdopodobieństwem sukcesu. W segmencie rozrywki i rozrywki firmy takie jak Disney, Warner, HBO i inne wykazały takie spójne możliwości w zakresie teatru, telewizji, muzyki, zabawek, gier elektronicznych i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, tajemnice są ściśle strzeżone. Wielu próbowało złamać formułę sukcesów marketingowych.

Krótki słodki sukces

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej sektorów zyskało tak szybkie i tak zmienne tempo, jak przemysł modowy. Znaczenie hitów dla sukcesu firm wzrosło w sektorach takich jak: motoryzacyjny, spożywczy, pielęgnacja, hotele, budownictwo, elektronika rozrywkowa, oprogramowanie, a lista jest długa. Obejmuje nawet nieoczekiwane kategorie, takie jak usługi finansowe.

Osobiście swoją pracę w branży hitów marketingowych rozpocząłem w drugiej połowie lat 90-tych. Zidentyfikowałem radykalną zmianę w zachowaniu konsumentów i radykalny wzrost nowej motywacji, którą stworzyłem „Strach przed brakiem – FoMO”. Mówiąc niezwykle zwięźle, FoMO zamienia konsumentów w seryjnych poszukiwaczy i nabywców nowego (nieuchronnie rezygnując z tego, co nie jest tak nowe). W związku z tym jedną z wielu konsekwencji jest to, że FoMO skubie lojalność klientów wobec uznanych marek.

Uświadomiwszy sobie, że nasze wysiłki mające na celu zachowanie lojalności klientów są najczęściej daremne, doszedłem do wniosku, że potrzebujemy teraz nowych narzędzi, aby poradzić sobie z nową konsumencką rzeczywistością, która ma pozostać. Dlatego opracowałem kompleksową „technologię” reguł i narzędzi do tworzenia, uruchamiania i zarządzania rentownymi „krótkoterminowymi markami” (STB). STB to zaplanowane krótkoterminowe sukcesy. Podczas tego procesu rozwojowego przeprowadziłem obszerną, dogłębną analizę ponad 150 hitów marketingowych w różnych i zróżnicowanych kategoriach. Równolegle studiowałem zgromadzone doświadczenie w sektorach, które nauczyły się metodycznego opracowywania i generowania takich hitów. W połowie 2004 r. Wyniki osiągnęły punkt kulminacyjny w „Formule przebojów marketingowych”, która jest obecnie częścią arsenału STB.

Formuła przebojów marketingowych i sposób jej wdrażania pozwala na wprowadzanie innowacji marketingowych, które zostaną przyjęte z natychmiastowym entuzjazmem przez docelowych konsumentów i rozprzestrzenią się wirusowo. Ta formuła ma dwie główne zalety: po pierwsze, ma zastosowanie do prawie wszystkich kategorii. Po drugie, nie wymaga olbrzymich budżetów marketingowych i reklamowych (najpowszechniejsza metoda prób wywołania sukcesu w krótkim czasie).

Sukces ma swoje zasady

Formuła zakłada, że każde trafienie marketingowe składa się z czterech następujących elementów:

1. Hity marketingowe zwykle nie są dużymi innowacyjnymi skokami. Nowy produkt lub usługa powinny być w 80% oparte na formacie, który odniósł wiele sukcesów w tej samej kategorii. Format zapewnia znajomość, obiecuje satysfakcję konsumenta i minimalizuje wysiłki adaptacyjne ze strony konsumenta.

2. Produkt lub usługa powinny być innowacyjne według

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *