Strategia marketingowa 7 kroków do segmentacji rynku

Tytuł:
Strategia marketingowa: 7 kroków do segmentacji rynku

Liczba słów:
803

Podsumowanie:
Segmentacja rynku jest szeroko definiowana jako złożony proces składający się z dwóch główne fazy:

Słowa kluczowe:
marketing, rynek, segment, segmentacja, mix, strategia, strategiczny, plan, planowanie, kroki, 7, technika, metoda

Treść artykułu:
Segmentacja rynku jest szeroko definiowana jako złożony proces składający się z dwóch głównych faz:

– identyfikacja szerokich, dużych rynków

– segmentacja tych rynków w celu wybierz najbardziej odpowiednie rynki docelowe i odpowiednio opracuj miksy marketingowe.

Wszyscy w świecie marketingu wiedzą o segmentacji i mówią o niej, ale niewielu naprawdę rozumie jej podstawowe mechanizmy, dlatego niepowodzenie jest tuż za rogiem. Co to powoduje? Udokumentowano, że większość marketerów nie zdaje egzaminu z segmentacji i zaczyna z wąskim umysłem i szeregiem nieporozumień, takich jak „wszystkie nastolatki są buntownikami”, „wszystkie starsze kobiety kupują te same marki kosmetyków” i tak dalej. Należy wziąć pod uwagę wiele wymiarów, a ich odkrycie jest z pewnością ćwiczeniem kreatywności.

Najpowszechniej stosowany model segmentacji rynku składa się z 7 kroków, z których każdy ma na celu zachęcenie marketera do kreatywnego podejścia.

KROK 1: Zidentyfikuj i nazwij szeroki rynek

W tym momencie musisz się zorientować, do jakiego szerokiego rynku dąży Twoja firma. Jeśli Twoja firma jest już na rynku, może to być punkt wyjścia; W przypadku nowej firmy dostępnych jest więcej opcji, ale zasoby zwykle byłyby nieco ograniczone.

Największym wyzwaniem jest znalezienie właściwej równowagi dla Twojej firmy: wykorzystaj swoje doświadczenie, wiedzę i zdrowy rozsądek, aby oszacować, czy rynek, który właśnie zidentyfikowałeś, nie jest dla Ciebie zbyt wąski lub zbyt szeroki.

KROK 2: Zidentyfikuj i zrób listę potrzeb potencjalnych klientów

Ten krok posuwa wyzwanie kreatywności jeszcze bardziej, ponieważ można go porównać do sesji burzy mózgów.

Musisz dowiedzieć się, jakie potrzeby mogą mieć konsumenci z szerokiego rynku określonego wcześniej. Im więcej możliwych potrzeb możesz wymyślić, tym lepiej.

Utknąłeś na tym etapie segmentacji? Spróbuj postawić się w sytuacji swoich potencjalnych klientów: dlaczego mieliby kupować Twój produkt, co mogłoby skłonić ich do podjęcia decyzji o zakupie? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci wymienić większość potrzeb potencjalnych klientów na danym rynku produktowym.

KROK 3: Sformułuj węższe rynki

McCarthy i Perreault sugerują utworzenie rynków podrzędnych wokół tego, co nazwałbyś swoim “ typowym klientem ”, a następnie zebranie podobnych ludzi w tym segmencie, pod warunkiem w stanie zaspokoić ich potrzeby przy użyciu tego samego Marketing mix. Zacznij budować kolumnę o wymiarach głównej potrzeby, którą starasz się zaspokoić: ułatwi ci to podjęcie decyzji, czy dana osoba powinna znaleźć się w pierwszym segmencie, czy też utworzyć nowy segment. Utwórz także listę cech związanych z ludźmi, w tym danych demograficznych, dla każdego wąskiego rynku, który tworzysz – w kolejnym kroku będziesz musiał je nazwać.

Nie ma dokładnego wzoru na to, jak tworzyć wąskie rynki: kieruj się najlepszą oceną i doświadczeniem. Nie unikaj proszenia o opinie nawet od specjalistów spoza marketingu, ponieważ różni ludzie mogą mieć różne opinie i zazwyczaj możesz liczyć przynajmniej na te kwestie, z którymi większość ludzi się zgadza.

KROK 4: Określ wymiary decydujące

Dokładnie przejrzyj listę wynikającą z poprzedniego kroku. Powinieneś już mieć listę wymiarów potrzeb dla każdego segmentu rynku: spróbuj zidentyfikować te, które mają decydującą moc.

Przeanalizowanie potrzeb i postaw osób uwzględnionych w każdym segmencie rynku może pomóc w określeniu decydujących wymiarów.

KROK 5: Nazwij możliwe rynki segmentów

Zidentyfikowałeś decydujące wymiary swoich segmentów rynku, teraz przejrzyj je jeden po drugim i nadaj im odpowiednią nazwę.

Dobrym sposobem na nazwanie tych rynków jest oparcie się na najważniejszym wymiarze determinującym.

KROK 6: Oceń zachowanie segmentów rynku

Kiedy skończysz nazywać każdy segment rynku, daj czas na zastanowienie się, jakie inne aspekty o nim wiesz. Dla marketera ważne jest zrozumienie zachowań rynkowych i tego, co je wywołuje. Możesz zauważyć, że chociaż większość segmentów ma podobne potrzeby, wciąż mają one różne potrzeby: zrozumienie różnicy i działanie zgodnie z nią jest kluczem do osiągnięcia sukcesu przy użyciu konkurencyjnych ofert.

KROK 7: Oszacuj wielkość każdego segmentu rynku

Każdemu segmentowi zidentyfikowanemu, nazwanemu i zbadanemu na poprzednich etapach należy ostatecznie nadać szacunkową wielkość, nawet jeśli z braku danych to tylko przybliżone oszacowanie.

Szacunki dotyczące segmentów rynku będą przydatne późno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *