Różne twarze smyczy

Tytuł:
Różne twarze smyczy

Liczba słów:
681

Podsumowanie:
Skromna smycz, którą znajdujemy na naszych szyjach iz telefonami komórkowymi, ma ciekawa historia. Ten artykuł mówi o tym, jak na przestrzeni wieków zmieniało się zastosowanie smyczy, ale nadal pozostaje ona symbolem wzmocnienia.

Słowa kluczowe:
Smycze, niestandardowe smycze

Treść artykułu:
Ciekawe, jak użycie czegoś może się zmieniać w czasie. Podobnie jak kość ogonowa czy wyrostek robaczkowy, wiele rzeczy przetrwało z przeszłości, które straciły wszelkie powody do przetrwania. A mimo to przeżywają, nieświadome dinozaury z poprzedniego wieku, które przystosowały się do nowszych zastosowań, stając się przy tym krokiem lub jaszczurką. Smycz, ten ciekawy kawałek sznurka, który wyskakuje we wszystkich miejscach i jest przyczepiony do różnych rzeczy, jest jedną z takich pozostałości po poprzedniej epoce.

Nie wiadomo, kiedy pojawiła się pierwsza smycz. W jakim celu. Będąc w zasadzie kawałkiem sznurka, poprzedniego dnia mógł znaleźć przydatny interes. Nie można też powiedzieć z jakimkolwiek przekonaniem, że jego pierwotne i pierwsze zastosowanie zostało określone w obozach wojskowych w przednowoczesnej Europie. Istnieje szansa, że warianty smyczy były używane w innych krajach do innych celów – do powieszenia miecza, kurtki lub szarpania za brodę surowego nadzorcy. Jednak stanowcze twierdzenia, że wynalazca tego wszechobecnego kawałka sznurka pochodzi tylko z wojska i marynarki wojennej. Smycz była pierwotnie długim kawałkiem sznurka – o długości około jednego metra – używanym do mocowania scyzoryka lub miecza. Rozwinęła się tradycja noszenia smyczy na lewym ramieniu przymocowanej do scyzoryka, który był schowany w lewej kieszeni na piersi. Kolor i pozycja (lewe ramię lub prawe) zmieniły się z tego na inne, ale smycz zachowała swoją ozdobną pozycję na piersiach wojskowych przez ostatnie stulecia – od cynowych dyktatorów we wnętrzach Afryki po krępych czterech. – gwiezdni generałowie armii amerykańskiej, od pretensjonalnych książąt królewskich w śmiesznych sukienkach po fałszywych prezydentów w dżungli Amazonii. Inne źródła podają, że najpierw używano smyczy do wiązania paszy dla koni ciągnących armaty. Później jego użycie odbiegało od naciśnięcia spustu ognia artylerii, co trwa do dziś w niektórych starszych systemach. Dzięki swojemu doświadczeniu w zakresie lin i węzłów marynarka wojenna twierdzi, że smycz była jej wynalazkiem. Co ciekawe, również w marynarce znalazł się w tym samym miejscu – rodzaj kołnierza na ramię dla mężczyzn w mundurze. W obozach wymyślono różne zastosowania smyczy. Niektórzy używali go do przywiązywania szabli do nadgarstków, pozwalając im strzelać z pistoletu tą samą ręką – od tego użycia wywodzi się słowo dragoon, pochodzenia francuskiego. Później, gdy pistolety stały się standardem, pistolet został przymocowany do munduru za pomocą smyczy. Wszędzie stwierdzamy, że smycz trzymała się blisko głównego przedmiotu zawodu mężczyzn w mundurach.

Czasy się zmieniły. Porzekadło, które brzmiało pusto kilka lat temu – że pióro jest potężniejsze niż miecz – walczyło na korzyść posiadacza zasobów intelektualnych. Dzisiaj smycz jest bardziej widoczna w towarzystwie cywilów niż mężczyzn w mundurach. Smycz jest dołączona do pióra, latarki, noża, odznaki, gwizdka i co nie. Ponieważ gadżety konsumenckie stają się coraz bardziej zminiaturyzowane, wszystko, od telefonów komórkowych po iPody i aparaty cyfrowe, zyskuje szacowne towarzystwo smyczy. To znak zmieniających się czasów, że najbardziej wzmacniające urządzenia (telefony i aparaty fotograficzne) są obecnie kojarzone z czymś, co podobnie było towarzyszem wczorajszych symboli inicjacji (miecze i pistolety).

Aby nie zostać w tyle, metafora upoważnienia jest poszukiwana przez cele charytatywne. MakePovertyHistory, międzynarodowa kampania mająca na celu wyeliminowanie skrajnego ubóstwa na całym świecie, wybrała skromną smycz jako symbol współczucia dla słusznej przyczyny wyzwolenia z ucisku. Jak dodaje sama oficjalna strona internetowa: „Wspierając„ Uczyńcie ubóstwo historią ”możemy udowodnić naszą rolę wyzwolicieli, ale nie w sposób bolesny i nudny, ale ekscytujący i nowy!”. Smycz może pomieścić klucze do wyzwolenia i „służy również jako uchwyt na telefon komórkowy!”. Masz to – inicjacja z najskromniejszych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *