Oś czasu litografii

Tytuł:
Oś czasu litografii

Liczba słów:
459

Podsumowanie:
Litografia to rodzaj druku powierzchniowego. Jest stosowany zarówno w druku artystycznym, jak i komercyjnym. W druku komercyjnym jest synonimem druku offsetowego. Litografia opiera się na działaniu chemicznym między olejem a wodą.

Słowa kluczowe:
Hurtowe usługi poligraficzne, Hurtowe usługi druku kolorowego, Hurtowy druk komercyjny

Treść artykułu:
Litografia to rodzaj druku powierzchniowego. Jest stosowany zarówno w druku artystycznym, jak i komercyjnym. W druku komercyjnym jest synonimem druku offsetowego. Litografia opiera się na działaniu chemicznym między olejem a wodą. Z drugiej strony litografia oznacza odcisk na kamieniu. Jednak w druku komercyjnym zamiast kamieni stosuje się ziarniste płyty metalowe lub plastikowe.

Odkrycie litografii było możliwe dzięki Aloys Senefelder, dramatopisarzowi, który użył bawarskiego wapienia jako dzieła sztuki. Było to w latach osiemdziesiątych XIX wieku, kiedy litografia była szeroko stosowana w druku czasopism. Jednak stała się popularna w XIX wieku, kiedy znani artyści, tacy jak Bonnard, Degas, Delacroix, Daumier, Gavarni, Goya, Manet, Toulouse-Lautrec i Whistler, używali go do swoich plakatów i innych dzieł sztuki.

Na początku kolorowych litografii do barwienia całego kamienia lub płyty używano tylko jednego lub dwóch kolorów. Co więcej, proces ten poprawił się na początku XX wieku, aby pomieścić więcej kolorów i umożliwić fotolitografię. W fotolitografii negatyw fotograficzny wystawia się na działanie światła na papierze pokrytym żelatyną. Te części żelatyny, które zostały uderzone światłem, uczyniły je nierozpuszczalnymi. Te, które nie zostały uderzone, pozostały rozpuszczalne. Po wypłukaniu rozpuszczalnych części powstaje wzór. Ten wzór jest tuszowany i przenoszony na kamień lub płytę. Jeśli ma być drukowanych więcej kolorów, potrzeba więcej kamieni lub płyt. Zatem liczba potrzebnych kamieni lub płytek zależy od liczby używanych kolorów. W dzisiejszych hurtowych usługach drukarskich fotolitografia odgrywa kluczową rolę w odtwarzaniu współczesnych dzieł sztuki.

W konsekwencji odkryto litografię transferową. W tym procesie rysunek jest wykonywany na papierze i przenoszony pod ciśnieniem na rozgrzany kamień. Litografia transferowa nie wymaga odwrócenia rysunku. Dlatego uważa się, że jest łatwiejszy niż konwencjonalna litografia. Następnie powierzchnia kamienia, na którą nie miał wpływu olej, jest odczulana na rysunek. Następnie naciągnięte porcje są zabezpieczane przed rozprzestrzenianiem. Następnie stosuje się roztwór gumy arabskiej i kwasu azotowego. Olej wniknął teraz w kamień. Aby dokładnie zobaczyć obraz, użyj terpentyny i wody do usunięcia niepożądanych chemikaliów. Teraz kamień jest gotowy do tuszu i nadruku, ale pamiętaj, aby był wilgotny. Druk będzie wykonywany na specjalnej prasie litograficznej z przesuwnym łożem przechodzącym pod skrobakiem.

Wśród dostępnych procesów drukowania litografia jest jednym z najmniej ograniczonych. Może produkować kolory od jednolitej czerni do szarości i pełną gamę kolorów. To główny powód, dla którego słynie z druku czasopism i broszur. Z pewnością oddaje fotograficzną jakość i drobne gradacje zdjęć w cenie hurtowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *