Druk offsetowy zagrożony przestarzałością

Tytuł:
Druk offsetowy zagrożony przestarzałością

Liczba słów:
447

Podsumowanie:
Druk offsetowy jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych form komercyjnych druk ze względu na jego jakość pod względem wielkości i kosztów papieru.

Słowa kluczowe:
offset, druk, usługi, cyfrowe

Treść artykułu:
W szczególności w branży poligraficznej wszyscy wiemy, że druk offsetowy jest nadal szeroko rozpowszechniony używany przy dużych ilościach nadruku. Jest to technika druku polegająca na przenoszeniu obrazu z płyty najpierw na obciąg gumowy, a następnie na powierzchnię druku.

Istnieje wiele rodzajów druku offsetowego, które można zastosować w celu uzyskania najlepszych wyników, są to:
• druk szybko wysychający atrament
• druk umożliwiający tłoczenie na materiałach o niskiej absorpcji jak metal i plastik
• druk offsetowy, który nie wykorzystuje wody do drukowania, dzięki czemu kolory będą bardziej błyszczące

W przypadku druku offsetowego łączy się z nowoczesnym procesem litograficznym, który polega na odpychaniu oleju i wody, technika offsetowa wykorzystuje płaski obraz znany również jako nośnik planograficzny, na którym drukowany obraz uzyskuje farbę z wałków atramentowych, podczas gdy obszar niezadrukowany przyciąga warstwę wody, utrzymując obszary niezadrukowane wolne od tuszu. Druk offsetowy sprawił, że dzisiejsze drukowanie stało się łatwe i imponujące, a jedynie pojawienie się technologii cyfrowej stanowi jedyne zagrożenie dla jego długiego panowania.

Pomimo faktów, druk cyfrowy jest szybszy niż druk offsetowy, ponieważ można go drukować bezpośrednio z komputera i można drukować dokumenty, takie jak katalogi i broszury, ze zmiennymi danymi. Jednak jakość druku cyfrowego i offsetowego jest taka sama. Druk offsetowy nie jest przeznaczony do drukowania niskich nakładów ze względu na podwyższone koszty; w tym przypadku zaleca się druk cyfrowy.

Tak, wielu z nas, nawet ja sam przyznaje, że druk cyfrowy jest bardziej zaawansowany niż druk offsetowy. Nie możemy jednak zaprzeczyć, że druk offsetowy ma również swoje zalety, w tym;
• Stała, wysoka jakość obrazu – ostrzejsza i czystsza niż druk typograficzny, ponieważ obciąg gumowy dopasowuje się do tekstury powierzchni drukowania
• Możliwość zastosowania na wielu różnych powierzchniach do drukowania oprócz gładkiego papieru (np. Drewno, tkanina , metal, skóra, szorstki papier)
• Szybka i łatwa produkcja płyt drukarskich
• Dłuższa żywotność płyty niż na bezpośrednich prasach litowych – ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu płyty z powierzchnią druku.

Dzięki tym zaletom druk offsetowy jest zdecydowanie jedną z wiodących form druku komercyjnego ze względu na jego jakość pod względem ilości i kosztów papieru.

Druk offsetowy jest nadal najpopularniejszym rodzajem druku komercyjnego, który być może może Cię zadowolić dzięki wysokiej jakości wydrukom, co jest naprawdę istotne zwłaszcza w przypadku książek zawierających zdjęcia lub dzieła sztuki. Ponadto druk offsetowy oferuje również najniższy koszt za kopię. Oprócz ustawiania prasy jest to czasochłonny i kosztowny proces, offset jest nadal ekonomiczny zarówno w przypadku dużych, jak i małych ilości projektów drukarskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *