Druk offsetowy Jak to się robi

Tytuł:
Druk offsetowy: Jak to się robi?

Liczba słów:
376

Podsumowanie:
Większość współczesnych wydruków wykonywana jest obecnie metodą offsetową. Proces polega na przeniesieniu farby z cylindra dociskowego na zadrukowany arkusz.

Słowa kluczowe:
offset, druk, cyfrowy

Treść artykułu:
Czasami zastanawiamy się, jak kolorowe magazyny, które czytamy, lub urzekające broszury, które który otrzymujemy, powstał. Oczywiście wszystko zaczęło się od procesu twórczego. Pisarze i projektanci współpracują, aby stworzyć dobry projekt. Po zakończeniu planowania i projektowania drukarze przejmują odpowiedzialność za tworzenie tych projektów i przekształcanie ich w dzieło sztuki. Druk to pozornie złożony obszar, który obejmuje nieskończoną kombinację umiejętności, sprzętu i wyników. Chociaż typografia i sitodruk to tylko niektóre ze sposobów nanoszenia atramentu na papier, druk offsetowy jest jednym z procesów, które prawdopodobnie znajdziesz w dużej ilości w większości drukarni.

Druk offsetowy nadaje się głównie do drukowania wielokolorowych zdjęć i grafiki na papierze. Obecnie większość współczesnego druku odbywa się za pomocą offsetu. Proces polega na przeniesieniu farby z cylindra dociskowego na zadrukowany arkusz. Druk offsetowy opiera się na zasadzie, że atrament i woda nie mieszają się. W przeszłości litografowie grawerowali obrazy na płaskim kamieniu. Niektóre kamienie przyjmują wodę, a inne atrament. Po nałożeniu atramentu na te kamienie, obraz pozostaje na tłustym obszarze i omija resztę kamienia.

Dziś ta koncepcja jest nadal stosowana w druku, ale z dodatkiem jednego istotnego elementu – obrazy są przenoszone z płyty drukarskiej na gumowy koc, a następnie na papier. Gdy płyta jest odsłonięta, w obszarze obrazu aktywowana jest powłoka wchłaniająca atrament. Płyta jest następnie zwilżana przez wałki wodne, a następnie wałki farbowe. Atrament przykleja się do obszaru obrazu, a woda do obszaru poza obrazem. Z tego obraz jest przenoszony na koc, a papier przechodzi między kocem a cylindrem, a obraz jest przenoszony na papier.

Nie ma ograniczeń co do wyboru tonacji przy druku offsetowym. Możesz nawet użyć mniejszych czcionek i znacznie bardziej szczegółowych obrazów. Druk offsetowy jest naprawdę dobry, gdy pracuje się w procesie czterokolorowym, jeśli zadanie drukowania jest dość szczegółowe i wykorzystuje wiele kolorów lub zakresów tonalnych. Stąd nowoczesny druk ewoluował poprzez druk offsetowy. Dzięki niemu dzisiejsze możliwości drukowania znacznie wzrosły pod względem jakości i ilości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *