4 drukowanie w kolorze i Pantone

Kolorystyka dokładna do nastawienia i nastroju. Są niezbędne w taki sposób, że nadają sens i uczucia. Dotyczy to również systemów drukowania.

Dwa popularne systemy drukowania w kolorze używane w usługach drukowania to Pantone i CMYK. Zajmijmy się nimi jeden po drugim.

Pantone Matching System (PMS), kolor dodatkowy lub kolor Pantone to system kolorów oparty na zestawie farb, które są mieszane w celu uzyskania jednolitych kolorów. Te kolory są teraz używane podczas drukowania zamówienia. Kolory są tutaj mieszane przed zmieszaniem, dzięki czemu są dokładniejsze i spójniejsze przez cały czas drukowania. Ponadto kolory Pantone mogą być „ekranowane”. Oznacza to, że mniej punktów koloru jest używanych na cal, dlatego kolor staje się jaśniejszy. Kolory Pantone są niezastąpione, jeśli chodzi o logo, opakowania papiernicze i tym podobne. Jest to szczególnie ważne, jeśli klient jest zainteresowany uzyskaniem dokładnego koloru na oryginalnym obrazie.

Stosowanie kolorów Pantone w usługach poligraficznych jest drogie w porównaniu do CMYK. To jest powód, dla którego użycie kolorów Pantone jest ograniczone tylko do trzech kolorów. Jednak kolory Pantone na Twoim logo, grafice lub kolorze firmowym zapewniają, że można uzyskać dokładne kolory.

Kolory cyjan, magenta, żółty i czarny (CMYK), nazywane również drukowaniem 4-kolorowym lub drukowaniem w kolorze podstawowym, wykorzystują cztery kolory atramentu w celu uzyskania drobnych punktów zwanych rastrem lub rastrem liniowym. Te kropki zawierają malutką tęczę kolorów. To jest powód, dla którego może zapewnić pełną gamę kolorów. Tak więc, gdy Twoje potrzeby drukowania wymagają szerszego zastosowania kolorów, możesz zdecydować się na druk 4-kolorowy.

Usługi drukowania w 4 kolorach są tańsze niż drukowanie w kolorze Pantone. Jeśli dodatkowo chcesz mieć mniejszy koszt, wybierz druk cyfrowy CMYK zamiast druku 4-kolorowego. Niemniej jednak kolory, grubość papieru i rodzaje w druku cyfrowym są często ograniczone. Zależą one od możliwości i specyfikacji maszyny drukującej.

Uwaga dotycząca drukowania w 4 kolorach: nie spodziewaj się, że uzyskasz metaliczne i bardzo jasne kolory. Najczęściej kolory te różnią się w zależności od zakresu drukarki, kalibracji i kolorów do wydrukowania. Co więcej, dokładność kolorów może nie być tak dokładna. Aby rozszerzyć gamę kolorów, użyj alternatywnie kolorów Pantone lub wybierz drukowanie w sześciu lub siedmiu kolorach. W ten sposób nie jesteś tak ograniczony w wyborze kolorów druku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *